Що До Чого (F.A.Q.)
Хто такий "Кваліфікований працівник"?
Розрізняють кваліфіковані кадри з професійною освітою та кваліфіковані кадри з академічною освітою. Закордонна освіта має бути визнана в Німеччині. Кваліфіковані працівники з професійною освітою повинні мати завершену професійну освіту, для якої відповідно до німецького законодавства передбачений термін навчання не менше двох років. Кваліфіковані працівники з академічною освітою повинні мати диплом про вищу освіту. Кваліфіковані працівники можуть розпочати лише одну кваліфіковану зайнятість.
Яким вимогам я маю відповідати як кваліфікований працівник?
Ви можете отримати дозвіл на перебування для зайнятості як кваліфікований працівник, якщо
- Ваша кваліфікація, здобута за межами Німеччини, була визнана;
- Ви вже отримали конкретну пропозицію роботи;
- Ви отримали дозвіл на здійснення професійної діяльності (або запевнення у наданні дозволу), якщо Ви хочете працювати в одній з так званих регламентованих професій (наприклад, у системі охорони здоров'я);
- Ви відповідаєте загальним вимогам відповідно до законодавства щодо іноземців, наприклад, дійсний паспорт, гарантоване життєзабезпечення тощо.
Мені вже 45 років. Чи можу я в’їхати до Німеччини як кваліфікований робітник?
Так. Якщо Ви не можете отримати блакитну карту ЄС, а ваша річна зарплата складатиме менше 45 540 євро, Ви додатково повинні надати підтвердження належного пенсійного забезпечення. Як доказ додаткового пенсійного забезпечення можуть розглядатися встановлене законом право на пенсійне забезпечення країни Вашого походження або інших країн, приватне пенсійне страхування або страхування життя, нерухоме або інше майно.
Як проходить процес визнання диплому?
Після підготовки повного пакету документів Ваш диплом надсилається на перевірку до відповідного компетентного органу в Німеччині. По надходженню копій документів та оплати послуги відомства починається офіційна перевірка Вашої кваліфікація, здобутої за межами Німеччини. Відповідний компетентний орган в першу чергу перевіряє чи відповідає ваша кваліфікація і професія еталонній кваліфікації в Німеччині. Якщо ні, то буде обрана найближча за відповідністю. Потім порівнюються терміни навчання, форма, зміст, тощо. Також розглядається стаж і набутий в процесі трудової діяльності досвід. В разі потреби компетентне відомство може затребувати від Вас учбові плани, довідки, сертифікати, виписки та інші документи, додатково підтверджуючі Вашу кваліфікацію. На основі цього буде винесений наступний висновок:
- Ваш диплом визнається і кваліфікація повністю відповідає еталонній. За статистикою тільки два з десяти дипломів визнаються з першої подачі. Вам відкривається ринок праці ФРН. Можна переходити до пошуку роботи і працевлаштування.
- Ваш диплом визнається частково. Вам частково відкривається ринок праці ФРН. Більше інформації про відмінність професійно-технічної освіти знайдете в посиланні. Якщо Ваша професійна освіта, здобута за межами Німеччини, не визнається повністю і в ній встановлені прогалини відносно відповідної освіти у Німеччині, Ви маєте можливість пройти заходи з підвищення кваліфікації, які б уможливили повне визнання Вашої освіти. Зазвичай це додаткові курси з недостаючих дисциплін та кваліфікаційна практика з певним переліком необхідних навиків, які потрібно буде опанувати. Перебування у Німеччині з метою проходження таких заходів із встановлення відповідності рівня кваліфікації може тривати від 3 до 18 місяців, з можливістю продовження до загалом максимум 2 років. Як правило, обов'язковою умовою є знання німецької мови принаймні на рівні А2. Існує можливість обмеженої зайнятості паралельно до проходження заходів із встановлення відповідності рівня кваліфікації. У рамках посередницьких домовленостей між Федеральним агентством зайнятості та окремими федеральними землями щодо окремих груп професій можна буде пройти процес визнання в Німеччині та паралельно з ним вже здійснювати заплановану професійну діяльність.
-Ваш диплом і відповідно кваліфікацію не визнають. Клопотання може бути відхилене вразі повної невідповідності німецьким стандартам. В більшості випадків компетентне відомство розпізнає невідповідні клопотання ще на стадії прийняття їх в опрацювання. Шанси на працевлаштування та імміграції без підтвердження кваліфікації відсутні.
Чи можу я взяти з собою свою родину?
Подружжя кваліфікованого працівника, а також його неповнолітні діти (так звана нуклеарна сім'я) можуть подавати заяву на отримання візи з метою возз’єднання родини. Заяви вже можна подавати, коли кваліфікований працівник подає заяву на отримання візи. Для позитивного рішення щодо заяв важливо, щоб було гарантовано життєзабезпечення та достатня житлова площа для всієї родини без державної підтримки Німеччини. Як правило, від подружжя очікується набуття знань німецької мови ще до в'їзду до Німеччини. Тому при поданні заяви на отримання візи слід надати мовний сертифікат найнижчого рівня А1. З цієї умови є винятки, наприклад, якщо кваліфікований працівник відповідає вимогам блакитної карти ЄС. Заяви від нуклеарної сім'ї також можна подавати пізніше. В цьому випадку також необхідно надати підтвердження працевлаштування кваліфікованого працівника в Німеччині, життєзабезпечення, житлового приміщення та знань мови. Якщо діти кваліфікованого працівника, яким вже виповнилося 16 років, мають намір переїхати до батьків пізніше, вони вже самі мають володіти німецькою мовою.
Що до дотримання карантину після в`їзду у Німеччину?
Відповідно до інформації Інституту Роберта Коха може існувати обов’язок самоізоляції згідно з чинними карантинними приписами відповідних Федеральних земель для тих, хто в’їжджає до Федеративної Республіки Німеччина та хто у будь-який проміжок часу протягом 14 днів до в’їзду у Німеччину знаходився у зоні ризику.
Винятки можуть складати ті, хто за 48 годин до в’їзду у Німеччину або протягом 48 годин після в’їзду пройшли ПЦР - тестування на наявність SARS-CoV-2, і результат тестування негативний.
Будь ласка, дізнайтеся перед поїздкою до Німеччини про актуальний стан карантинних приписів.
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html
(Інформація щодо виділення міжнародних зон ризику, станом на 15.06.2020)
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Transport/Info_Reisende_Tab.html
(Листівка/постер для тих, хто в’їжджає, з вказівкою щодо обов’язку проходження карантину та з подальшими QR-кодами німецькою, англійською та турецькою мовами, станом на 15.6.2020)
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Quarantaene/Inhalt.html
(Флайєр «Домашній карантин» німецькою, болгарською, англійською, французькою, російською, турецькою, угорською, арабською, перською, польською, словацькою та чеською мовами, станом на 4.6.2020)
Чи повернуть мені мій закордонний паспорт після подачі документів до посольства?
При подачі у Вас заберуть закордонний паспорт, і він залишатиметься у посольстві, поки буде перевірятися Ваша заява. Якщо у Вас є 2 закордонних паспорта, Ви повинні подавати обидва паспорта (один Вам потім повернуть, щоб Ви могли ним у разі потреби користуватися)
Який мінімальний рівень володіння Німецькою мовою потрібен та які взагалі існують?
На момент прийняття ріщення про початок процедури працевлаштування, Ви маєте хоча б елементарно володіти німецькою мовою на побутовому рівні А1 і тоді, при докладанні певних зусилль і наполегливості, будете в змозі через 3 - 12 місяців, в залежності від здібностей, здати екзамен на рівень В1 чи хоча б А2.
Згідно офіційної пам'ятки Посольства ФРН, для працевлаштування фахівців з професійною освітою, підтвердження про володіння німецькою мовою не потрібно. Це правило діє вразі, якщо Ваш диплом було визнано повністю і Ваша набута спеціальність повністю відповідає референтній спеціальності в Німеччині а роботодавець готовий взяти спеціаліста без знання мови. Зазвичай це дуже рідкісне виключення з правил, оскільки більшість спеціальностей та професій, всилу відмінностей освіти в наших країнах, визнаються тільки частково і тільки дуже рідкісний або дуже досвідчений спеціаліст, якого роботодавець роками розшукує, може розраховувати на підписання контракту без володіння мовою. У більшості ж випадків, навіть при повністю визнаному дипломі, прийдеться проходити співбесіду та професійні тести на німецькій мові.
Рівні володіння Німецькою мовою: Елементарний рівень володіння мовою А1, А2. Самостійне вживання мови В1, В2. Компетентне вживання мови С1, С2
Які податки я буду платити в Німеччині?
За посиланням Ви зможете розрахувати суму податків та вирахувати зарплату нетто.
Перейдіть за посиланням...
На яку пенсію я можу розраховувати?
За посиланням Ви зможете подивитися репортаж "Німецької хвилі" та скласти перше враження про пенсійну систему ФРН.
Перейдіть за посиланням...